טאי צ'י צ'ואן

הטאי־צ'י מפתח סגולות גופניות, נפשיות ורוחניות. תרגול יומיומי תורם לבריאות ולשלוות נפש, לשליטה בזרימת האנרגיה ולשליטה בתודעה.
טאי צ'י צואן
פורסם ב:

הטאי־צ'י מפתח סגולות גופניות, נפשיות ורוחניות. תרגול יומיומי תורם לבריאות ולשלוות נפש, לשליטה בזרימת האנרגיה ולשליטה בתודעה.

תנועות הטאי צ'י זורמות ומעוגלות ומשרות תחושה של שלווה עמוקה.

 

טאי צ'י צ'ואן

זוהי אמנות לחימה "פנימית" או "רכה" (להבדיל מאמנויות לחימה "חיצוניות" או "קשות" כגון קונג־פו או קראטה). השיטה מתבססת על זרם מרכזי בפילוסופיה הסינית, הדאואיזם, הנשען על ספר האי־צ'ינג (ספר התמורות, המיוחס לקיסר פו־שי, 2953-2838 לפנה"ס) ועל כתבי לאו־טסה, אבי הדאואיזם ומחבר הדאו־דה־צ'ינג, שחי בסביבות 600 לפנה"ס). פירוש השם טאי־צ'י צ'ואן בסינית: "אגרוף ההוויה הנשגבת".

העדויות הראשונות לקיומה של אמנות זו הן מהמאה ה–7 לספירה, אז חי נזיר בשם סו־סואן־פינג שתרגל סדרת תנועות איטיות לשם הגנה עצמית ושמירת הכושר הגופני. טאי־צ'י היא גם טכניקת מדיטציה בתנועה, המבוססת על תנועות פיזיות המחקות אלמנטים בטבע ובעלי חיים, וטבועים בה אותם יסודות עמוקים כמו אמנויות הלחימה האחרות. תנועות הטאי־צ'י מעוגלות, זורמות ומאוזנות. התרגול מעסה את האנרגיה (הצ'י) בגוף, ממריץ ומניע אותה ומסייע לה להגיע לכל מקום בגוף ולשפר את תפקוד האיברים השונים. רצוי ומומלץ לתרגל טאי־צ'י בחיק הטבע.

הטאי־צ'י מפתח סגולות גופניות, נפשיות ורוחניות. תרגול יומיומי תורם לבריאות ולשלוות נפש, לשליטה בזרימת האנרגיה ולשליטה בתודעה. הוא מסייע בהרפיה ובהורדת מתח, משפר את תפקוד מערכת העיכול, הלב והריאות, מקל על חולי אסתמה ועל חולי לב, משפר ומגדיל את טווח התנועה של המפרקים ולכן יעיל במחלות פרקים ובראומטיזם. הוא מסייע בהקלת כאבי גב, כאבי ראש ובעיות של שיווי משקל, מצבי מתח וחרדה, דיכאון ובעיות נפשיות או רגשיות אחרות, משפר את הזיכרון ומעלה את רמת הריכוז.

הטאי־צ'י הוא חלק אינטגרלי ממסורת הרפואה הסינית, והסינים טוענים שרצוי לתרגל טאי־צ'י כבר בגיל צעיר, כך שבגיל מבוגר נבין את משמעות החיים ונהיה בריאים די הצורך ליהנות מהם. כיוון שטאי־צ'י היא אמנות לחימה רכה או פנימית, אפשר להתחיל לתרגל אותה בכל גיל והיא אף מומלצת לאנשים מבוגרים המעוניינים בפעילות גופנית בריאה ומהנה.

לטאי־צ'י סגנונות תרגול שונים שהתפתחו והשתמרו כמסורת במשפחות או במנזרים שונים. לימוד טאי־צ'י הוא פעילות של שנים רבות, שבמהלכן לומד המתרגל להגיע לשליטה מושלמת בתנועות הגופניות ובאמצעותן לשלוט בזרימת האנרגיה בגופו ובתנודות תודעתו.

 

המאמר מתוך מדריך מפה לריפוי טבעי – הדרך לחיים בריאים. ספרם של ד"ר ראובן ברק וענת צחור, הוצאת מפה.

 

דילוג לתוכן