ריטריט ויפאסנה – ריטריטים 2024

ריטריט ויפאסנה עם ענת צחור במנזר עין כרם בירושלים. ריטריטים קצרים בני 4-5 ימים וריטריטים ארוכים של 10 ימים. ויפאסנה הינה מודעות ערה, היווכחות ישירה בטבעם האמיתי של תודעה וחומריות.

ויפאסנה עם ענת צחור

כאן תמצאו את רשימת הריטריטים לשנת 2024 עם ענת צחור, במנזר עין כרם בירושלים, ריטריטים קצרים של 4 עד 5 ימים, וריטריטים ארוכים של עד 10 ימים. ריטריט ויפאסנה מתקיים בשתיקה ולפי המסורת הנזירית. הריטריטים מתאימים למתרגלים חדשים ולמתרגלים מנוסים שחוזרים שוב ושוב על התהליך. התרגול מונחה באופן אישי וקבוצתי כדי לאפשר למתרגל למקסם את חוויית הויפאסנה והתובנות שעולות במהלך התהליך.

ריטריט ויפאסנה במנזר עין כרם – 4 ימים

14 -17 בפברואר 2024 – מלא / רשימת המתנה

ריטריט ויפאסנה קצר – 4 ימים בהנחיית ענת צחור. ריטריט קבוצתי עם הנחייה אישית. הריטריט מתקיים בשתיקה ולפי המסורת הנזירית. בריטריט קצר נחווים ונלמדים השלבים הבסיסיים של טכניקת מדיטציית ויפאסנה והמתרגל מתחיל לטפס בסולם הידע. זהו תהליך של ריפוי, יצירת איזון, שחרור ממכאובים ותפיסות שגויות.

צור קשר להרשמה

ריטריט ויפאסנה במנזר עין כרם – 5 ימים

2- 6 באפריל 2024 – מלא / רשימת המתנה

ריטריט ויפאסנה קצר – 5 ימים בהנחיית ענת צחור. הריטריט מתקיים בשתיקה ולפי המסורת הנזירית. בריטריט קצר נחווים ונלמדים השלבים הבסיסיים של טכניקת מדיטציית ויפאסנה והמתרגל מתחיל לטפס בסולם הידע ומחזק כוחות ותובנות. זהו תהליך של ריפוי, יצירת שלווה ואיזון, שחרור ממכאובים ותפיסות שגויות.

צור קשר להרשמה

ריטריט ויפאסנה – עד 10 ימים

16 – 25 ליולי 2024 – הרשמה

ריטריט ויפאסנה ארוך עד 10 ימים.

ניתן להגיע מ- 5 ימים ומעלה.

התרגול מבוסס על לימוד הסאטיפתאנה ויפאסנה. מתקיים בשתיקה במתכונת נזירית. הריטריט מונחה באופן אישי וקבוצתי. מתאים למתרגלים מנוסים ומתחילים שזו להם הפעם הראשונה. ריטריט ארוך מאפשר טיפוס גבוה לרמות של ידע ושחרור מדפוסים כובלים ומכאובים, הבנה של העצמי, הבנה של מהי קארמה ומהם מאפייני הקיום. מנחה: ענת צחור.

צור קשר להרשמה

ריטריט ויפאסנה במנזר עין כרם – 5 ימים

17 – 21 בספטמבר 2024 – הרשמה עוד לא נפתחה

ריטריט ויפאסנה קצר – 5 ימים בהנחיית ענת צחור. הריטריט מתקיים בשתיקה ולפי המסורת הנזירית. בריטריט נחווים ונלמדים השלבים הבסיסיים של טכניקת מדיטציית סאטיפאתנה-ויפאסנה והמתרגל מתחיל לטפס בסולם הידע, מתגבר על מכשולים ומחזק כוחות ותובנות. זהו תהליך של ריפוי, יצירת שלווה, איזון נפשי, שחרור ממכאובים ותפיסות שגויות.

צור קשר להרשמה

מהי מדיטציית ויפאסנה

ויפאסאנה – Vipassanā בשפת הפאלי פירושה: ראייה בהירה, ראייה מיוחדת או ראייה חודרנית, (VI- בהירות, באופן מיוחד, אל תוך, דרך. Passanā- ראייה). ויפאסאנה פירושה הסתכלות פנימית, חכמה אינטואיטיבית, ידע אינטואיטיבי. נהוג לתרגם ויפאסאנה כתובנה.

ראייה בהירה של מה? ראייה אל תוך מה?
ויפאסאנה פירושה ראייה של האמת הקיומית, ידיעה ישירה של מאפייני הקיום ומעבר. ראיית הדברים כפי שהם. ויפאסאנה הנה הבנה אינטואיטיבית ישירה אל טבעם האמיתי של התופעות כולן.

ויפאסאנה הינה מודעות ערה, היווכחות ישירה בטבעם האמיתי של תודעה וחומריות. כל המצבים בין אם פנימיים או חיצוניים, רוחניים או חומריים, הנם ארעיים, סבל ומחוסרי עצמי (Anicca, Dukkha, Anatta).

להמשך קריאה: מהי ויפאסנה

ויפאסנה – ראייה בהירה ומודעות ערה

בריטריט ויפאסאנה המתרגל מפתח קשיבות מיוחדת (מיינדפולנס), מתבונן וחווה במודעות מלאה, רציפה, וללא הפסקה את אשר מתרחש ברגע ההווה בגוף ובנפש בזמן תרגול של הליכה, ישיבה, שכיבה, אכילה רחצה וכל שאר הפעולות היומיות.

וכל זאת על מנת שחכמה אינטואיטיבית תעלה, תחשוף בפניו את אמיתות הקיום ותשחרר אותו מן הסבך של הבורות. זוהי חוויה עמוקה המאפשרת הבנה עמוקה לסודות הקיום, ריפוי, שחרור אדם ממכאובים ותפיסות שגויות, והתעוררות אל טבעו.

למי מתאים ריטריט ויפאסנה

למי שרוצה לחוות בפעם הראשונה את התרגול הנפלא הזה, ולמי שרוצה לחזק את תהליכי הויפאסנה ולשלב את התובנות של התרגול בשגרת חייו. אנשים שחוו ריטריט ויפאסנה כחוויה משמעותית חוזרים שוב ושוב לריטריטים כדי לתרגל באינטנסיביות.
התרגול האינטנסיבי מאפשר מסע עמוק שמניע את תהליכי ההתעוררות והתבונה שנוצרים כתוצאה מתרגול ויפאסנה.
רוב המתרגלים חוזרים לפחות פעם בשנה ויותר לריטריטים כדי להפעיל את התהליך המנקה והמחכים הזה.
ויפאסנה אינה רק חוויה חד פעמית עוצמתית אלה דרך חיים שאדם מאמץ לו.

שמירה על כללים אתיים בריטריט ויפאסנה

הימנעות מהרג כל יצור חי.
הימנעות מלקיחת דבר מה שלא ניתן לנו.
הימנעות מפעילות מינית.
הימנעות מדיבור שקרי.
הימנעות משימוש בחומרים משכרים (סמים ואלכוהול).

סדר יום ריטריט ויפאסנה

4:00 – קימה
4:30 ← 7:00 – תרגול מדיטציה משותף
7:30- ארוחת בוקר
8:30 ← 9:30 – תרגול מדיטציה משותף
10:00 ← 12:30 – תרגול ומפגשי הנחייה
13:00 – ארוחת צהריים
14:30 ← 15:30 – תרגול מדיטציה משותף
16:00 ← 17:30 – תרגול ומפגשי הנחייה
17:30 ← 18:30 – הפסקת תה
18:30 ← 20:00 – תרגול מדיטציה משותף
20:00 ← 21:00 – דהרמה / מדיטציית ישיבה
21:30 – ליל מנוחה

חמש המטרות לתרגול סאטיפאתנה ויפאסנה

טיהור מנטאלי.
התגברות על עצב ויגון.
הכחדת כאב וסבל.
הכרה בדרך הנכונה.
ההכרה בניבאנה (נירוונה).

"כשהלכתי לבדי ליער, למרגלות עץ, או לביקתה ריקה, שכנתי ללא מורא, לא נסער, בטוח בעצמי וללא פחד – לא מודאג, לא מבולבל, רצונותיי מסופקים.

ואז שמעתי בתוכי שוב ושוב, 'איזה אושר! איזה אושר!'"

הבודהה, Ud II.10

המלצות וחוויות מתלמידי ויפאסנה

השתתפתי במספר קורסי ויפאסנה אצל ענת. הויפאסנה עם ענת הייתה ייחודית מעניינת מרתקת ואף קשוחה, למדתי על עצמי שיש לי יותר כוח רצון ונחישות ממה שחשבתי שאני מסוגלת. השתיקה הייתה החלק הקל והנעים יותר עבורי. הרגשתי גאווה וסיפוק שהצלחתי לעבור תהליך התבוננות של 10 ימים.
השיחות דהרמה עם ענת היו מעוררות השראה, הרגשתי שהן עוזרות לי להבין יותר טוב את התופעות שחוויתי בתרגול.
דרך התרגול הבנתי ששום דבר אינו קבוע, שהתחושות והמחשבות משתנות כל הזמן. לא אשכח את הרגע של ההתעוררות ב-4.00 בבוקר יציאה אל החשיכה שלפני עלות השחר מגע הקרירות, צליל הגונג, אל אולם המדיטציה.
הויפאסנה השפיעה באופן חיובי על שגרת חיי. אני נזכרת בכל הכלים שלמדתי להיות יותר רגועה ונוכחת, ברגע ההווה.

תודה לענת על כל הידע והחוכמה.

רחלי לוין

מרץ 2023, ויפאסנה עין כרם

אני עוד צריכה לחשוב על מה שהיה. זה היה כל כך שונה ומיוחד ועוצמתי.
למדתי ממך ענת המון והשארת בי רצון ללמוד עוד.
והבוקר התחלתי במדיטציה. לא ויתרתי לעצמי.
אני מרגישה שאני עוד שם.
כמובן מתנהלת חזרה ביום יום אבל לא מרגישה שיצאתי משם.
היה לי קשה ממש. אבל ניצחתי את זה. עבורי המלל והלמידה הייתה משמעותית באותה מידה.
אישית לא דיברתי על זה עם חברים רק עם המשפחה גם כי קיבלנו בשורות קשות על חברה טובה וגם כי זה עוד קצת שלי לפני שאני משחררת החוצה.
אבל חייבת להגיד שההחלטה להגיע לבד היא אחת החשובות שקיבלתי, ואני עוד חושבת על כל הדברים החשובים: מודעות והתוודעות, ריכוז ברמה הכי גבוהה שיש, Self center ועוד…
ואיש חרדי שמגיע לדבר כזה נותן לי תקווה של חיבור ושותפות בעם שלנו, בתקופה שהיא לגמרי הלכה לי לאיבוד באדם ובאמונה בטוב הבסיסי לאור אירועי ה 7 באוקטובר.
תודה לכם
אגיע שוב. זו לא שאלה של אם אלא מתי והאם אהיה אמיצה ללכת על כל העשרה ימים…..

הלן דותן

פברואר 2024, ויפאסנה עין כרם

תודה לענת על ההדרכה המדויקת, ועל הרעננות והקלילות שאת מפיצה סביבך. את נותנת השראה ודוגמא אישית חיה לכל מה שאת מדברת. האמון שאת נותנת במי שמוכן לעבור את התהליך הוא מחזק ומרגש בכל פעם מחדש!
תודה לכל המתרגלים ולאנרגיה הנחושה שהבאתם אתכם, ועל שחלקתם רגעי שיא ושפל באומץ רב.
עד הפעם הבאה 🙂

עודד פדן

אפריל 2024, ויפאסנה עין כרם

בגיל 46, מעיזה לראשונה לעשות ויפאסנה, אמצע פברואר, הרי ירושלים. הפחד הגדול שלי לא היה בשתיקה המוחלטת או הקימה המוקדמת אלא אל מול הישיבה הממושכת, הגוף כבר לא גמיש כמו בגיל 20.
ואכן הקושי שלי היה בישיבה הממושכת והנסיונות להשתלט על סחרחרת המחשבות. אבל עשיתי את זה והתמדתי עם כל הכאב הפיזי והקושי לשבת במקום אחד זמן רב.
מהחוויה העצומה הזו אני לוקחת איתי ליומיום את העבודה על חוסר השקט הפנימי שלי, להאט בפעילויות יומיומיות, במחשבה, לעשות דברים מתוך תשומת לב, בין אם מדובר באכילה או בעבודה מול המחשב.
תודה ענת על ארבעה ימים מלאי השראה, על הבחירה במקום כה קסום כדי לאפשר לנו מרחב של שקט ונשימה בימים לא פשוטים

נועה ב.

פברואר 2024, ויפאסנה עין כרם

עד השלוש מדיטציות ישיבה האחרונות שבאמת סוף סוף התלבשו לי פנימה שלא ישבתי וכאבתי וקיללתי ורעבתי אלא הסתכלתי מלמעלה על הכל באדישות מוחלטת, עוקב אחרי הנשימה בתשומת לב כאילו מי יודע מה יש לי שמה, ומשקיף על הכל ובמיוחד על אירועים משמעותיים בחיים שלי, יכולתי לראות כל פרט ופרט מכל זווית וזווית בתוך אלפית שניה ולשלוח אותם הלאה בהנבה מלאה של "ידיעה ידיעה ידיעה" או "מחשבה מחשבה מחשבה", וכשהפעמון צלצל להצטער למה הוא צלצל והחזיר אותי.

אז היה שווה ☺

יוסי רצ'בסקי

פברואר 2024, ויפאסנה עין כרם

ענת צחור

ענת צחור מהמורות הוותיקות בארץ ליוגה ומדיטציה. מתרגלת ויפאסנה החל משנת 1994, מעבירה ריטריטים וסדנאות של ויפאסנה, מנחה ומרצה לבודהיזם ומלמדת מדיטציה בקבוצות ובמפגשים אישיים. מלמדת בארץ ובמרכזים שונים בעולם. בשנים 1994 עד 2000 תרגלה את שיטת הויפאסנה כפי שמלמד ס.נ. גוואנקה, החל משנת 2000 עד היום מתרגלת ומלמדת את שיטת הויפאסנה שלימד הנזיר הבורמזי מהאשי סיאדו וכפי שלמדה ממוריה במנזר בתאיילנד בו שהתה תקופות.

ענת הוסמכה לתקופה של נזירות על ידי הנזיר המכובד, אג’אן טונג סירימנגלו, הסמכות הגבוהה ביותר של מחוז צפון תאיילנד לויפאסנה.

בנוסף, מהמורות הבכירות בארץ ליוגה, החלה לתרגל יוגה בצעירותה והוסמכה על ידי ב.ק.ס איינגאר כמורה ליוגה בשנת 2000, מפתחת ומלמדת את שיטת יוגה דהרמה.

עוד אודות ענת

לפרטים והרשמה

    דילוג לתוכן